791 783 868
biuroprofilaktyki.rea@gmail.com
Dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu? Co daje picie wody? Dlaczego jedna szklanka dziennie nie wystarcza i musimy pić od 1,5 do 3 litrów wody dziennie?
Ciało człowieka składa się w 70 % z wody. Utrata tylko 20% wody z organizmu prowadzi do ciężkiego odwodnienia, a następnie nawet do śmierci. Zawartość wody w organizmie ulega jednak wahaniom i jest zależna od wieku, ale przede wszystkim – od jakości pokarmu, który dostarczamy oraz od zawartości w nim białej soli (większość restauracji przygotowuje posiłki w oparciu o białą sól, jest ona też we wszystkich gotowych potrawach, a to właśnie biała sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co sprzyja np. nadciśnieniu tętniczemu i prowadzi do zawału lub udaru mózgu).
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania WSZYSTKICH komórek w organizmie. Umożliwia transport i przyswajanie:
stwarza środowisko wielu reakcjom biochemicznym:
WSZYSTKIE czynności organizmu wymagają wody. Każda tkanka, każdy narząd i układ działa w płynnym środowisku. Tak jak krążenie krwi wymaga wody, podobnie jest ze słuchem, wzrokiem czy ruchami perystaltycznymi jelit. Nie można więc ani mrugać, ani połykać, ani mówić bez wody – nasze ciało jest od niej uzależnione.
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę waha się między 30 a 45 ml na kilogram masy ciała. Ale skąd te różnice?
Łatwo przeliczyć, że przeciętnie osoba ważąca 60 kg potrzebuje 1,8 litra wody dziennie, a przy 80 kg potrzeba już jej prawie 2,5 litra. Ale uwaga – zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta z:
Musicie wiedzieć, że człowiek w stanie spoczynku, ale w wysokiej temperaturze może tracić nawet pół litra wody na godzinę, więc przy wysokich temperaturach powinniśmy pić zdecydowanie więcej wody oraz dodawać do niej 1-2 kryształki soli himalajskiej, żeby uzupełniać elektrolity.
Woda ma do wykonania w naszym ciele mnóstwo pracy. Każdy nasz ruch zużywa jakąś ilość wody. Gdy mrugamy – woda obmywa spojówki, gdy coś połykamy – woda zwilża przełyk, gdy się pocimy – ubywa nam wody z ciała razem z toksynami. Często, gdy utrata wody sięgnie 1% masy ciała, organizm daje nam sygnał pragnienia, który często jest mylony z głodem. Wtedy trzeba wypić szklankę wody, a „głód” zniknie. Dzięki temu mniej będzie się chciało jeść i unikniemy przybierania na wadze.
Jakie są zalety picia wody?
JAK PIĆ WODĘ żeby nie szkodziła, a uzdrawiała?
Diagnosta
Specjalista profilaktyki zdrowia i żywienia
+48 791 783 868
biuroprofilaktyki.rea@gmail.com
© BIURO PROFILAKTYKI ZDROWIA REA